Szerzőink



Orbán Gyöngyi erdélyi magyar irodalmár, tankönyvíró, pedagógus. Veress Károly felesége.
Kolozsváron érettségizett, az akkor 3. számú elméleti Líceumban; a Babeș - Bolyai Egyetemen szerzett magyar-francia szakos tanári oklevelet (1978), majd ugyanott irodalomtudományi doktorátust (1998). Tanári pályáját a szentegyházi líceumban kezdte; 1980-84 között Sepsiszentgyörgyön általános iskolai tanár, 1984-88 között a Történelem-Filológia Líceumban, 1988-93 között a Székely Mikó Kollégiumban tanít, 1993-tól előadótanár, a Babeș-Bolyai Egyetem magyar irodalomtudományi tanszékének tagja.
(forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Orb%C3%A1n_Gy%C3%B6ngyi)

Osvát Erzsébet magyar költőnő, ifjúsági írónő. A gyermekirodalom elismert alakja.
Osvát Erzsébet (születési nevén Opman Erzsébet) 1913. március 21-én született Beregszászon. Szülei (Puneth Janka, Opman Kálmán) tanárok voltak. 1933-ban ő is elvégezte a tanítóképzőt, és Pozsonyban kapott diplomát. Csetfalván, Péterfalván és Tiszaújlakon tanított alsó tagozaton. Férjével, az író, műfordító, művészettörténész és könyvtárszakember Sándor Lászlóval 1942-ben Ungvárra, majd 1962-ben Budapestre költöztek - ekkor már - két gyermekükkel, Sándor Judittal és Jánossal. Itt dolgozott a Magyar Írószövetség gyermekírói szakosztályán, a Kisdobos és Dörmögő Dömötör folyóiratok szerkesztőségében. Az 1950-es években tűnt fel az óvodások és kisiskolások részére írt verseivel. Költeményeit, meséit folyamatosan előadták a rádióban, televízióban, beválogatták antológiákba, több költeményét megzenésítették. 1991. április 20-án hunyt el.
(forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Osv%C3%A1t_Erzs%C3%A9bet)

Művészettörténet-német szakos bölcsész diplomámat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán szereztem 2008-ban. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Fotótárában és Tervtárában végeztem múzeumi gyakorlatomat, majd 2009-től a Szépművészeti Múzeum külsős tárlatvezetője lettem. 2010-ben a Magyar Építészeti Múzeum Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ akkori jogelődjénél, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatnál kezdtem dolgozni művészettörténész kutatóként. Jelenleg harmadik gyermekemmel vagyok Gyesen, s a Baumhorn Lipót zsinagógaépítészetéről írott doktori értekezésem védésére készülök. A disszertáció témájával 2005 óta foglalkozom, a Történelmi Magyarország területén elhelyezkedő világi és szakrális épületek felkereséséhez több, rövid kutatói tanulmányútra szóló ösztöndíjat is elnyertem. Kutatásaim eredményeit az azóta eltelt időben hazai és külföldi szakmai konferenciákon ill. kiadványokban mutattam be.
A 19-20. századi zsinagógaépületek kutatásán kívül legfőbb munkám a TájÉrtékKataszter (TÉKA) program intézményi koordinálása volt 2009-2010-ben. Ennek során a Marcali- és Sárbogárdi Kistérségek épített örökségi elemeit vettük számba, s a műemlék ill. helyi védelem alatt álló objektumok mellett még közel kétezer tételt találtunk leírásra és fotódokumentációra érdemesnek.
További feladataim: Szentendre, Dumtsa Jenő u. 1. sz. lakóház értékleltára, 2010; részvétel a Sümegi Püspöki Palota falkutatásában, 2010; részvétel a pilisborosjenői plébánia értékleltárában, 2011.
